Miercuri, 1 august
16:00 – 16:20 – Deschiderea oficială (imn olimpic, prezentarea participanților, foto grup)
Cuvânt de deschidere din partea Președintelui / Secretarului General al COSR și a Directorului AOR
16:20 – 17:10 – dl Mihai COVALIU (Președinte COSR) – „Povestea unui campion olimpic”
17:10 – 17:20 – Dezbatere
17:35 – 18:05 – dl Nicu VLAD (Președinte Federația Română de Haltere) – „Întâlniri cu reprezentații federațiilor sportive olimpice”
18:05 – 18:20 – Dezbatere
18:20 – 18:35 – dl Zsolt GYONGYOSSY (Subsecretar de stat MTS) – „Colaborarea COSR – MTS”
18:35 – 18:40 – Dezbatere
18:40 – 18:50 – Introducerea Grupurilor de discuții (5 grupuri conform anexă). Tema: „Identificarea de noi activități de educație olimpică pentru celebrarea sportului în contextul Centenarului”
Joi, 2 august
09:30 – 10:00 – Protecția persoanelor fizice privind datele cu caracter personal
10:00 – 10:10 – Dezbatere
10:25 – 10:55 – dl Florin MIȘCĂ (Secretar General Adjunct COSR) – „Misiuni olimpice la care participă România”
10:55 – 11:05 – Dezbatere
11:20 – 11:50 – dna Liliana DORNEANU (Expert Departamentul
Sport COSR) – „Gimnaziada”
11:50 – 12:00 – Dezbatere
12:00 – 13:00 – Timp liber / Activități sportive / Grup de discuții
14:00 – 15:30 – dna Alina GHERGHIȘAN (Psiholog sportiv) –
„Psihologia grupului de sportivi – modalități de lucru”
15:45 – 16:15 – dna Simona TABĂRĂ AMÂNAR (Director Academia Olimpică Română) – „Povestea unui campion olimpic”
16:15 – 16:25 – Dezbatere
16:25 – 16:35 – Decernarea premiilor pentru promovarea Olimpismului 2017
16:35 – 19:00 – Grup de discuții
Vineri, 3 august
09:30 – 10:45 – Expert Qualians – speech/prezentare
11:00 – 11:30 – De confirmat – prezentare
11:35 – 11:45 – Dezbatere
11:45 – 13:00 – Grup de discuții
14:00 – 16:00 – Timp liber / Activități sportive/ Grup de discuții
16:00 – 17:00 – Prezentări Grup de discuții (1, 2, 3)
Dezbatere
17:15 – 17:55 – Prezentări Grup de discuții (4, 5)
Dezbatere
17:55 – 18:25 – Acordarea diplomelor de participare
18:25 – 19:00 – Timp liber / Activități sportive
Sâmbătă, 4 august
10:00 – 10:30 – Concluziile finale
10:45 – 12:00 – Încheierea cursului, imnul olimpic