◂ UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ● ÎMPREUNĂ SCRIEM ISTORIA CLIPEI ● UZPR ▸

Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România

Croaţia, a doua finalistă a Campionatului Mondial

Croaţia este a doua finalistă a Campionatului  Mondial de fotbal din Rusia după ce a eliminat în prelungiri cu 2-1 pe Anglia. În ultimul act, ce va desfăşura în Moscova, Croaţia va întâlni Franţa.

Englezii au fost primii care au marcat, în minutul 5 al meciului, după ce Trippier a executat magistral o lovitură liberă. Croaţii au revenit, însă, pe tabelă în minutul 68 al meciului când Perisic a pus piciorul în fața lui Walker și a reluat în plasă centrarea a lui Vrsaljko.
Golul decisiv, care duce Croaţia în prima finală de Mondial din istorie, a fost marcat în minutul 109 de Mandzukic, care a fructificat o pasă de la Perisic, trimiţând un şut în forţă pe lângă portarul Pickford

Finala Campionatului Mondial din Rusia, dintre Franţa şi Croația, va avea loc duminică de la ora 21:00.

În schimb, Anglia şi Belgia se vor duela în finala mică, sâmbătă de la ora 21:00.